Beaujolais Nouveau – święto młodego wina

Kiedy kalendarz wskazuje trzeci czwartek listopada, wszyscy miłośnicy czerwonego wina (i nie tylko) wiedzą, że Święto Młodego Wina, czyli Beaujolais Nouveau, nadeszło!

Kiedy Beaujolais Nouveau stało się świętem?

Jeden z najpopularniejszych dzisiaj francuskich zwyczajów, tam znany lepiej jako Beaujolais Primeur, został zapoczątkowany ponad pół wieku temu, bo 15 listopada 1951 roku. Rytuał miał swój początek w mieście Lyon, ale wystarczyło kilka lat, aby, dzięki magii marketingu, o Beaujolais Nouveau, zaczął dowiadywać się świat.

Wino powstaje ze świeżego zbioru winogron szczepu gamay, jako wynik maceracji węglowej, czyli procesu przyspieszonej winifikacji. Dlatego właśnie ten czerwony trunek trafia na światowe rynki (eksportowany jest głównie do Japonii) od razu po jego zakończeniu. Żywotność wina to między sześć a dwanaście miesięcy.

Beaujolais Nouveau w kulturze i w kuchni

Określane jako bezpretensjonalne i pasujące do wszystkiego, ma grono swoich wiernych fanów na całym globie. Celebrowanie zaczyna się już w trzecią środę listopada i trwa pięć dni. Najważniejsze jest cieszenie się smakiem wina w gronie najbliższych. W Beaujolais odbywa się parada na cześć produkujących Nouveau rolników. Pokaz fajerwerków, dla podkreślenia wyjątkowości młodego wina, rozpoczyna z kolei całonocną fetę.
Obchody są dodatkowo urozmaicone możliwością zwiedzania winnic regionu, konkursem degustacyjnym i specjalnym menu w pobliskich restauracjach, gdzie na żywo grana jest muzyka. Przyjmuje się, że poza daniami rybnymi i deserami, młode wino pasuje do większości wytrawnych dań – od pizzy po tzw. haute cuisine, czyli wyrafinowaną francuską kuchnię.

Grunt to sprawdzony dostawca

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem wybierając Beaujolais na półki naszych sklepów, skorzystaliśmy z portfolio pana Mariusza Wółkiewicza, prowadzącego kameralną Winnicę przy placu Solnym. Pan Mariusz importuje do naszego kraju m.in. wina z położonej w gminie Saint-Vérand w Burgundii winnicy Jean Curial et Fils. Wszystkie użyte tu fotografie to zdjęcia wykonane właśnie u źródła. Pochodzą ze strony internetowej producenta i dzięki uprzejmości rodziny Curial, możemy się nimi podzielić.

Leave a Comment