Dzień Polskiej Wódki – 13. stycznia

Polska wódka to już nie tylko określenie – to definicja pochodzenia geograficznego. Doczekała się nawet swojego dnia w kalendarzu (13 stycznia). Na czym polega jej fenomen?

Polska Wódka w świetle prawa

Roczna produkcja około 260 milionów litrów wódki, zagwarantowała Polsce 4. miejsce na świecie na rynku światowych potentatów tego trunku. Podobnie jak Scotch Whisky czy French Cognac, Polish Vodka jest definicją wpisaną na listę chronionych oznaczeń geograficznych. Stowarzyszenie Polska Wódka nadaje je markom, które wypełniają szczegółowe wymagania określane w nowelizacji ustawy z 13 stycznia 2013 roku. 

Nadrzędnym jest wymóg otrzymywania tego alkoholu z polskich zbóż – pszenicy, jęczmienia, żyta, pszenżyta, owsa, lub z ziemniaków uprawianych w Polsce. W przypadku tzw. wódki czystej, nie może ona zawierać innych dodatków niż woda. Wersje smakowe muszą z kolei zawierać odpowiednią ilość cukru (nie więcej niż 100 g na litr czystego alkoholu). Dodatkowo cały proces produkcji, poza jej butelkowaniem, musi odbywać się na terenie RP.

Polska Wódka dziedzictwem narodowym

Mimo tego, że przez wielu wódka kojarzona jest głównie z Rosją, to nasz kraj jest uznawany za jej ojczyznę. Promocja narodowego trunku doprowadziła do powstania pierwszego na świecie Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie. To ukłon w stronę ponad 600 lat historii i tradycji gorzelniczych potwierdzający renomę Polskiej Wódki wśród lokalnych i zagranicznych odbiorców.

Wódka z segmentu premium była bardzo popularna szczególnie na początku 2020 roku. Jako atrybut polskości, nigdy nie spadała jednak z piedestału. Bo w końcu, parafrazując Picasso, Polska Wódka, obok kubizmu i bluesa, jest niezwykłym wynalazkiem XX wieku.

Zapraszamy Was do Klubu Konesera, na półkach naszych sklepów Polskiej Wódki nie brakuje! Marki, które u nas znajdziecie to między innymi: Kruk, Klasztorna, Podole Wielkie, Toruńska, Wyborowa, Ostoya, Biały Bocian, Ogiński, Chopin, Piasecki, Belvedere, Pravda, Uluvka, Kavka, Miler, Smarduch, Wolf&Oak.

Leave a Comment